Çocuğunuzun Anaokulu Mülakatına Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Çocuğunuzun anaokulu mülakatında ​​nasıl yardımcı olabileceğinize dair bazı ipuçları ve püf noktaları.

Anaokulu görüşmeleri olağandır. Amaçları, çocuğunuzun anaokuluna hazırlık becerilerini değerlendirmektir. Çocuğunuzun ebeveyni, vasisi olarak, bu toplantı için gergin olabilirsiniz, ancak çocuğunuza herhangi bir endişe duyduğunuzu göstermemeniz önemlidir.

Görüşme

Okulların bu toplantıya farklı yaklaşımları var. Genellikle kısalar, 20-30 dakika sürüyorlar. Çoğunlukla, çocuğun ebeveyni bu görüşmelerde bulunmaz. Bunun yerine, çocuğun bir okul yöneticisi, danışman veya öğretmen ile birebir buluşmasını sağlamaktır.

Görüşme sırasında, çocuğunuzdan parçaları bir bulmacanın içine koymak veya bir kitabı dik tutmak gibi gelişimsel görevleri gerçekleştirmesi istenebilir. Çocuğunuz aynı zamanda, hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyleri, okula gitme duygularını ve ilgi alanlarını merkez alan bir sohbete katılacaktır.

Değerlendirilmekte Olan Beceriler

Çocuğunuz teste tabi tutulmaz. Doğru ya da yanlış cevaplar ya da mevcut bilgi tabanı için ızgara yapılmaz. Aksine, görüşmeci gelişimsel hazırlığını ve uygun bir yaşta öğrenme yeteneğini belirleyecektir. Özellikle, görüşme onların iletişim, akademisyenler ve kişisel bakım becerilerini değerlendirmek olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun dinleme ve talimatları takip etme yeteneği bu görüşmenin önemli bir bölümünü oluşturur.

Bu becerilere ek olarak görüşmeci çocuğunuzun değerlendirmesini de yapabilir:

  • Bilişsel Beceriler:  Bu, nesneleri, vücut kısımlarını ve renkleri tanımlamayı ve sınıflandırmayı içerir. Çocuğunuza ayrıca kendi adlarını yazıp yazamadıkları, beşe veya 10’a kadar saymaları ve öğeleri mantıksal bir sıraya koymaları istenebilir.
  • İnce ve Brüt Motor Becerileri: Koşmayı, atlamayı, zıplamayı, resim izlemeyi ve güvenli makasla kesmeyi içerir.
  • Öz Bakım Becerileri: Tamamen lazımlık eğitimi, elde yıkama, kendi ayakkabılarını bağlama yetenekleri ve ceketlerini ilikleme ya da fermuar açma.
  • Yazılı ve Sözlü Dil Becerileri: Bu, tam cümlelerde konuşabilmeyi, birkaç adımda yönergeleri izleyebilmeyi, sözcükleri sıralayabilmeyi ve kendileriyle ilgili temel soruları cevaplayabilmeyi içerir.

Sonuç

Bunun bir başarılı / başarısız durum olmadığını hatırlamak önemlidir. Röportajın amacı, okulu çocukla eşleştirmektir. Kalbinizi belli bir okula yerleştirmiş olsanız bile, açık fikirli olun ve birçok soru sorun. En iyi okul, çocuğunuz için doğru olandır – komşunuzun çocuğu veya en iyi arkadaşınızın yeğeni için doğru olan değil.

Çocuğunuz ümit ettiğiniz okula kabul edilmezse, hayal kırıklığınızın ortaya çıkmasına izin vermeyin.

Anaokulumuzun faaliyetleri için tıklayınız.

Faaliyetlerimizi İnstagram ve Facebook sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by